Wybieranie testu DNA

Na rynku istnieje wiele dostawców badań DNA, ale znacznie się różnią pod względem świadczonych usług. Nawet metody, poziom wiedzy, prezentacja wyników i ceny wahają się w zależności od dostawcy.

Gdy decydujesz się na zakup tak wyjątkowej usługi, która ponad to wiąże się z Twoją prywatnością i ochroną Twoich  danych osobowych, uzasadnione jest, aby upewnić się, że otrzymujesz usługę wartą swojej ceny.

Poniżej prezentujemy szereg pytań, które należy zadać dostawcy badań DNA zanim kupisz test:

Czy jest dowiedziony związek między wynikami badania a chorobą, którą ma przewidzieć test? 

Usługi LifeGenetics analizują tylko te obszary DNA, które są potwierdzone w literaturze naukowej i zidentyfikowane jako najbardziej istotne w szeroko zakrojonych międzynarodowych badaniach. Interpretacje tych analiz oparte są na najnowszych badaniach naukowych opublikowanych w ważnych, branżowych czasopismach.

Analizy DNA Premium LifeGenetics są w tej chwili najbardziej profesjonalnymi i wiarygodnymi analizami nutrigenomicznymi Słowenii, ponieważ badają 70 wariantów genetycznych i są jednymi z najbardziej rozbudowanych analiz DNA na świecie. Garstka dostawców podobnych badań genetycznych bada średnio tylko 5 do 24 wariantów genetycznych, co jest jedynie niewielką częścią wszystkich wariantów genetycznych analizowanych za pomocą LifeGenetics Premium.

 Jaki silny jest związek między wynikami badania a chorobą: czy jest wiarygodny i prawdopodobny? 

Analiza LifeGenetics DNA Premium opiera się na interpretacji polimorfizmów genetycznych danej osoby, które odkrywają zdolność organizmu do metabolizowania różnych składników odżywczych i w konsekwencji podatność na niektóre choroby. Analizujemy tylko te polimorfizmy genetyczne, które zostały uznane za najbardziej istotne w szeroko zakrojonych badaniach międzynarodowych, dlatego też mają one znaczący wpływy na szlaki metaboliczne organizmu. Interpretacje tych analiz są oparte na najnowszych badaniach naukowych opublikowanych w najważniejszych czasopismach branżowych.

Jak duża była populacja, na której opiera się ta korelacja?

Podczas dokonywania interpretacji bierzemy pod uwagę badania, które zostały przeprowadzone przy użyciu dużej próby (tysiące, może setki tysięcy osób), dlatego zostały uznane za istotne statystycznie.

Czy mogę domagać się zwrotu pieniędzy?

Usługi LifeGenetics to nowość na świecie. Jesteśmy świadomi, że dziedzina genetyki jest nadal trudna do zrozumienia i ciągle się rozwija, dlatego stale dążymy do rozwoju naszego produktu. Jeśli nie jesteś zadowolony z produktu, nasi konsultanci LifeGenetics będą dostępni dla dalszych wyjaśnień, wsparcia eksperckiego i pomocy dotyczącej zastosowania się do zaleceń, które otrzymałeś. Jeśli zaistnieją oczywiste wady lub błędy w Twoim raporcie, będziesz mógł, zgodnie z naszymi warunkami umowy, poprosić o zwrot pieniędzy.

Czy dowód na ten związek został opublikowany w profesjonalnych publikacjach?

Usługi LifeGenetics analizują tylko te regiony DNA, które są uznane w literaturze naukowej i zidentyfikowane jako najbardziej istotne w szeroko zakrojonych badaniach międzynarodowych. Interpretacje tych analiz są oparte na najnowszych badaniach naukowych opublikowanych w uznanych czasopismach.

Gdzie pojawiły się publikacje ekspertów?

Procedura badania genetycznego jest prowadzona w laboratorium przy współpracy ze znanymi na skalę światową firmami farmaceutycznymi takimi jak GlaxoSmithKline, jak również uznanymi uniwersytetami (na przykład Uniwersytet Louisa Pasteura, Uniwersytet w Bristolu). Nasza metodologia opiera się na szeroko zakrojonych badaniach, których wyniki zostały opublikowane w renomowanych czasopismach międzynarodowych takich jak Nature, Nature Genetics, Diabetes, Journal of Thrombosis and Haemostasis, American Journal of Medical Genetics itd.

Podczas dokonywania interpretacji bierzemy pod uwagę badania, które zostały przeprowadzone przy użyciu dużej próby (tysiące, może setki tysięcy osób), dlatego zostały uznane za istotne statystycznie.

Czy ekspert w dziedzinie genetyki został uwzględniony w procesie badania i analizy?

Usługi LifeGenetics zostały opracowane przez zespół wysoko wykwalifikowanych i uznanych międzynarodowo ekspertów w dziedzinie genetyki, biochemii, medycyny, nauk farmaceutycznych i żywienia. Przed wysłaniem wyników każda analiza jest sprawdzana przez eksperta z dziedziny genetyki, który ponad jest dostępny jeśli pojawią się dodatkowe pytania. Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy na stronę panelu ekspertów.

Co jest wymagane do zebrania próbki śliny?

Oprócz wiedzy specjalistycznej usługi LifeGenetics cechuje łatwa i bezbolesna procedura testowa, którą klient może wykonać w domu. W ramach procedury wykonania testu DNA potrzebujemy tylko próbki śliny lub wymazu z błony śluzowej jamy ustnej. Pobranie śliny jest bezbolesne i proste.

Ponieważ skuteczność analizy genetycznej zależy głównie od jakości próbki DNA, zalecamy, aby pobrać próbkę na czczo od samego rana.
Po złożeniu zamówienia na test LifeGenetics wyślemy do Ciebie lub do Twojego dietetyka przesyłkę zawierającą zestaw do pobierania próbki śliny. Zestaw zawiera patyczek do pobrania wymazu, który trzeba potrzeć na wewnętrznej stronie jamy ustnej.

Następnie Twój dietetyk lub Ty umieścisz wymaz w dostarczonej tubce i wypełnisz osobiście ankietę. Następnie wraz z wypełnionym kwestionariuszem i tubkę Ty lub Twój dietetyk wyślecie w zamkniętej kopercie przesyłkę na wskazany adres.

Jak wysyłacie wyniki i w jakim formacie?

Twoja analiza, interpretacje wyników i zalecenia będą zebrane intuicyjnej i czytelnym dokumencie w formacie pdf. Zawartość każdego raportu różni się w zależności od testu DNA, który wybierasz. Dostęp uzyskujesz tylko nadanym kodem.

Zapewniamy, że cała procedura w zakresie świadczenia usług LifeGenetics od złożenia zamówienia do otrzymania wyników jest całkowicie dyskretna.

Czy wyniki będą opisane w sposób łatwo zrozumiały nawet dla laika?

W przeciwieństwie do rutynowych badań DNA eksperci LifeGenetics, oprócz analizy, przygotowują dla Ciebie fachowe interpretacje uzyskanych wyników badań, które otrzymasz w zrozumiałej i użytecznej formie planu działania, diety i zaleceń dotyczących stylu życia.

Ponadto do raportu i planu działania otrzymasz podsumowanie zaleceń i opisów analizowanych genów, co pomoże Tobie w praktycznym zastosowaniu wyników. Eksperci LifeGenetics pozostają dostępni jeśli będziesz miał dodatkowe pytania. Możesz również poprosić o wsparcie przeszkolonych przez nas dietetyków i trenerów.

Gdzie mogę złożyć reklamację, jeśli będę niezadowolony z uzyskanych danych i wyników badań?

Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z zespołem LifeGenetics. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Jesteśmy dostępni każdego dnia powszedniego lub możesz nam wysłać również maila (joanna.szurkowsk@dietadlazdrowia.com), a postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Czego dokładnie dotyczą wyniki badań genetycznych?

Celem badania DNA LifeGenetics nie jest szukać “złych” predyspozycji genetycznych, ale przedstawić analizę i interpretację tych genetycznych wariantów, które pozwalają wykorzystać profil genetyczny na Twoją korzyść, a tym samym polepszyć ogólne samopoczucie. Testy LifeGenetics DNA nie są przeznaczone do diagnozowania chorób. W świadczeniu usług dla naszych klientów skupiamy się na przygotowaniu planu działania i zapewnieniu odpowiedniego wsparcia ekspertów w czasie profilaktyki zdrowia. Jakiekolwiek ewentualne obawy, że wyniki analiz genetycznych mogą okazać się złe są całkowicie niepotrzebne. Oferujemy tylko informacje, na podstawie których można podjąć odpowiednie działania.

Kogo mogę poprosić o radę i dodatkowe wyjaśnienia, jeśli nie zrozumiem moich wyników badań lub jeśli będę potrzebuję więcej informacji?

Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczące genetyki, nauki dotyczącej naszych testów na której opierają się nasze testy, zespół LifeGenetics jest bezpłatnie dla Ciebie dostępny. Jeśli potrzebujesz wsparcia dietetyka, by w łatwy i zrozumiały dla Ciebie sposób poruszać po zaproponowanych w teście zasadach z zakresu żywienia, przygotowaliśmy dla Ciebie zespół przeszkolonych dietetyków i trenerów.

Kto odpowie na ewentualne pytania, które mogą się pojawić?

W ramach testu LifeGenetics Premium DNA po zakończeniu analizy eksperci będą dostępni, by w razie potrzeby udzielić stosownych wyjaśnień. Nasz doświadczony zespół specjalistów w dziedzinie genetyki, biochemii, medycyny, nauk farmaceutycznych i żywienia zapewni jakość usługi i jej niezawodność. Nasz zespół  to uznani na świecie eksperci  w różnych dziedzinach. Ich referencje można znaleźć tutaj. Jeśli potrzebujesz wsparcia, aby w łatwy i szybki sposób zrobić pierwsze kroki w kierunku zdrowszego i lepszego życia, możemy zaoferować Tobie przeszkolonych dietetyków i trenerów.

Kierownik Rozwoju w LifeGenetics, dr med Mateja Bedenčič, który jest także ekspertem w dziedzinie genetyki medycznej, będzie dostępny, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące Twoich genów.

Rady żywieniowe udzielane są przez Andreja Čampa, który jest technologiem żywności i uznanym ekspertem w dziedzinie nauk żywieniowych i żywienia klinicznego.

Czy konsultacja jest wliczona w koszt usługi, czy też wiąże się z dodatkowymi?

Zespół LifeGenetics jest do Twojej dyspozycji za darmo, aby pomóc Ci wybrać najbardziej odpowiedni test DNA oraz zapewnić Ci profesjonalne wsparcie w celu zrozumienia swoich wyników. Jeśli potrzebujesz profesjonalne wsparcie w celu zrozumienia swoich wyników, skonsultuj się z przeszkolonym przez nas dietetykiem lub trenerem. Ceny uzależnione są od gabinetu.

Co się stanie z moją próbką po jej analizie?

Próbka jest niszczona natychmiast po zakończeniu analizy chyba, że wyrazisz zgodę, żeby Twój materiał DNA był anonimowo przechowywany do dalszych badań w celu poprawy jakości usług genetycznych.

Co się dzieje z moimi danymi osobowymi?

Kiedy zamówisz usługi LifeGenetics, będziemy chronić Twoje dane osobowe tak jak próbki DNA, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. W żadnym wypadku nie będziemy ujawniać ich osobom trzecim bez Twojej zgody.

W jaki sposób moje dane osobowe będą chronione po zakończeniu testowania?

Po otrzymaniu Twojego zamówienia i Twojej próbki DNA oddzielimy Twoje dane osobowe i inne ważne informacje od Tobie od próbki Twojego DNA. Próbka zostanie odpowiednio zakodowana i wysłana do laboratorium. Po zakończeniu analizy próbka zostanie natychmiast zniszczona.

Do czego będą użyte te informacje?

Informacje podane w tym kwestionariuszu będą wykorzystane do przygotowania lepszych i bardziej kompleksowych zaleceń. Spersonalizowane zalecenia LifeGenetics uwzględniają oba rodzaje czynników: czynniki środowiskowe i predyspozycje genetyczne danej osoby. W ten sposób możemy zapewnić wysoką jakość i pełne zrozumienie sposobu funkcjonowania Twojego organizmu. Informacje, które podasz w momencie składania próbki, pomogą nam określić czynniki środowiskowe, które, oprócz informacji genetycznej, są bardzo ważne w dostarczaniu wysokiej jakości interpretacji.

Wszystkie dane są gromadzone, wykorzystywane i przetwarzane zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych i wykorzystywane tylko do celów wyraźnie określonych w umowie.

Czy firma dzieli się lub sprzedaje moje dane osobowe innym organizacjom? Czy firma analizuje moje próbki do innych celów (innych niż test genetyczny, który zamówiłem)?

LifeGenetics nie ujawnia Twoich danych osobowych osobom trzecim z wyjątkiem, gdy jest to niezbędne do realizacji zamówienia i dostarczenia usługi (konsultacje, usługi dodatkowe). Za Twoim pozwoleniem próbka DNA może być przechowywana anonimowo do dalszych celów badawczych i rozwojowych, które mogą przyczynić się do poprawy jakości usług genetycznych. Możesz wycofać tę zgodę w każdym momencie. W tym przypadku Twój materiał genetyczny zostanie zniszczony. Twoja próbka jest analizowana wyłącznie do celów związanych z zamówioną usługą firmy LifeGenetics.

 

Our website uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
×